50. Międzynarodowe Targi Firm Symulacyjnych w Essen

50. Internationale Übungsfirmen Messe Essen – 50. Międzynarodowe Targi Firm Symulacyjnych w Essen 18-20.11.2014 r.

Targi Firm Symulacyjnych w Essen już za nami. Reprezentanci Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej V-Student Consulting Sp. z o.o., działającej przy Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, uczestniczyli w 50. Targach Firm Symulacyjnych w Essen. Odbyły się one w dniach 18-20 listopada 2014 roku.

Opiekunami firmy, towarzyszącymi studentom podczas wyjazdu, byli dr Maja Prudzienica oraz dr Jacek Welc. Na targi pojechały dwie studentki, pracujące w Dziale Promocji i Rozwoju WSFK: Karolina Pylińska i Natalia Namirowska. Spędziliśmy kilka dni na promowaniu naszej firmy oraz nawiązywaniu kontaktów z zagranicznymi przedsiębiorstwami symulacyjnymi z Europy i Stanów Zjednoczonych.

17 listopada po wielu godzinach jazdy dotarliśmy do Essen. Hala, na której następnego dnia miały odbywać się targi tętniła życiem. Znajdowała się ona w ogromnym kompleksie budynków nazywanym „Place of Events”. Od wielu lat organizowane są tam liczne imprezy.

Następnego dnia, 18 listopada, odbyło się oficjalne otwarcie targów, podczas którego Burmistrz Essen powitał wszystkich uczestników i organizatorów. Dowiedzieliśmy się, że Essen to dziewiąte pod względem liczby ludności miasto w Niemczech. Znane jako główny ośrodek przemysłowy oraz handlowy Zagłębia Ruhry, w którym znajdują się jedne z największych na świecie pokłady węgla kamiennego, soli kamiennej, rudy cynku i ołowiu. Miasto Essen jest również siedzibą wielu instytucji finansowych, handlowych i naukowo-badawczych oraz miejscem wielu targów międzynarodowych.

Większość firm symulacyjnych obecnych na targach w Essen to organizacje działające przy szkołach średnich. Pracownicy mimo swojego młodego wieku, często zaskakiwali nas kreatywnością i profesjonalizmem. Stanowiska, przy których można było zebrać potrzebne informacje czy też zakupić prezentowany produkt były różnobarwne i atrakcyjnie urządzone. Wiele firm obecnych na targach nawiązało współpracę ze sponsorami. Uczestnicy targów dbali o wizerunek swoich stoisk, starając się jak najbardziej przybliżyć potencjalnemu klientowi ofertę reprezentowanych przez siebie firm. Wiele firm organizowało konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, przeprowadzało ankiety oraz zapewniało poczęstunki. Organizację targów oceniamy bardzo wysoko.

Stanowisko V-Student Consulting było dopięte na ostatni guzik. Posiadaliśmy wiele ulotek i informatorów w języku angielskim, dzięki którym mogliśmy prezentować naszą ofertę. Wielu uczestników targów wykazało zainteresowanie naszą działalnością. Było to ogromnie motywujące, zwłaszcza gdy udało się nam nawiązać nowe kontakty. Będziemy starali się dostosować ofertę usług naszej firmy do poznanych kontrahentów zagranicznych. Warto wspomnieć, że byliśmy na targach jedyną firmą konsultingową. Na targach w Essen spotkaliśmy polską firmę symulacyjną CKU-Modex Sp. z o.o. z Sopotu oraz wielu Polaków mieszkających w Niemczech.

Targi trwały trzy dni i zakończyły się 20 listopada. Uczestnictwo w targach firm symulacyjnych w Essen okazało się dla nas bardzo przydatne i z pewnością zaowocuje wieloma nowymi zleceniami. Wiemy już w jaki sposób powinniśmy prezentować potencjalnym klientom ofertę naszej firmy oraz co zrobić, żeby chętnych do współpracy pojawiało się coraz więcej. Mamy nadzieję, że wraz z nadejściem nowego roku V-Student Consulting będzie miało wiele zamówień od zagranicznych firm symulacyjnych.

Natalia Namirowska

Dział Promocji i Rozwoju