Wizyta studyjna w firmie symulacyjnej ErgoForm w Antwerpii 14.04.2014 r.

Ważnym etapem wyjazdu studyjnego pracowników Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej była wizyta w siedzibie firmy symulacyjnej ErgoForm w Antwerpii. Spotkaliśmy się tam z przedstawicielami kilku belgijskich firm symulacyjnych, by wymienić doświadczenia oraz nawiązać współpracę.

Karin Grillet koordynator Belgijskiej Centrali Firm Symulacyjnych COFEP przybliżyła nam funkcjonowanie Centrali oraz scharakteryzowała belgijskie firmy symulacyjne. Dowiedzieliśmy się między innymi, że 90% firm zajmuje się produkcją, a jedynie 10% usługami świadczonymi na rzecz pozostałych podmiotów. Okazało się również, że żadna z firm nie prowadzi działalności konsultingowej.

Opiekunowie ErgoForm zaprezentowali nam strukturę organizacyjną firmy i obszary jej działalności. Firma ta należy do COFEP oraz podobnie jak nasza, do międzynarodowej sieci firm symulacyjnych EUROPEN-PEN International. Następnie przedstawiciele innych firm zrzeszonych w Centrali COFEP zaznajomili nas z profilem ich działalności i organizacją.

Na zakończenie dr Jacek Welc przedstawił dualny model funkcjonowania Wirtualnej Studenckiej Firmy Konsultingowej, działającej zarówno na rynku wirtualnym, jak i rzeczywistym. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Po zakończeniu prezentacji przeszliśmy do pomieszczenia, w którym pracownicy ErgoForm realizowali bieżące zadania. Praca w firmie stanowi dla nich formę praktyki. Dowiedzieliśmy się na czym polega współpraca ErgoForm-u z innymi firmami symulacyjnymi oraz jak przebiegają prace w poszczególnych działach. Zaskoczyło nas, że w Belgii firmy symulacyjne nie współpracują z przedsiębiorstwami działającymi na realnym rynku. Opierają swoją działalność jedynie na współpracy między sobą. Polega ona na realizacji transakcji, w których jeden z podmiotów kupuje od drugiego wirtualny towar lub usługę, posługując się podczas wymiany wirtualną walutą. Następnie drugi podmiot realizuje analogiczną transakcję z innym.

Przedstawiciele ErgoForm byli pod wrażeniem, że opiekunom i pracownikom WSFK udało się stworzyć organizację działającą nie tylko w sieci firm symulacyjnych, ale także na realnym rynku.

Podziękowaliśmy organizatorom za możliwość spotkania, a przedstawiciele firmy ErgoForm wyrazili zainteresowanie dalszą współpracą z Wirtualną Studencką Firmą Konsultingową i wyrazili nadzieję, że w przyszłości obie firmy połączy stała współpraca.

Oskar Zych

Dział Promocji i Rozwoju