W pobliżu Parlamentu znajdują się również inne placówki Unii Europejskiej, między innymi siedziby takich instytucji jak Komisja Europejska, Rada Europejska oraz Komitet Regionów.
Wizytę w Europarlamencie zorganizował nam Tomasz Winiecki, asystent Artura Zasady, posła do Parlamentu Europejskiego. Zaprosił nas do jednego z dostępnych pomieszczeń i omówił kwestie związane z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, frakcji politycznych, ogólną procedurą powstawania aktów prawnych, poszczególnymi etapami procesu legislacyjnego oraz sposobem podziału mandatów między państwa członkowskie. Zrozumieliśmy przyczynę jednoczesnego funkcjonowania dwóch siedzib Parlamentu – w Brukseli i Strasburgu. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda jego praca. Do obowiązków asystenta należy między innymi prowadzenie korespondencji, przygotowywanie materiałów prasowych, oprowadzanie gości po Parlamencie Europejskim, organizowanie konferencji prasowych i udział w spotkaniach komisji. Zakres odpowiedzialności asystenta jest więc szeroki i zróżnicowany.
Następnie zwiedziliśmy salę plenarną, w której debatują posłowie. Obrady Europarlamentu odbywają się symultanicznie we wszystkich językach Unii, każdy poseł może mówić w dowolnym języku urzędowym obowiązującym w państwach UE, a jego wystąpienie jest tłumaczone na bieżąco na wszystkie pozostałe języki. W czasie naszej wizyty nie było obrad, jednak złożoność i sposób funkcjonowania Europarlamentu zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Kolejnym etapem naszej edukacyjnej podróży było Parlamentarium czyli nowoczesne muzeum multimedialne, udostępnione zwiedzającym Parlament Europejski. Wizyta w tym obiekcie pozwoliła nam zapoznać się z kulisami pracy Parlamentu Europejskiego, historią Unii Europejskiej i sposobem jej funkcjonowania. Miejsce to zaskoczyło nas swoją nowoczesnością i interaktywnością. 12 października 2012 roku Unia Europejska otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Jednym z ciekawszych eksponatów wystawy jest medal i dyplom okolicznościowy przekazany Unii Europejskiej w związku z tym wyróżnieniem. „Przyznanie Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla jest wielkim zaszczytem. Ta nagroda należy się wszystkim obywatelom Unii” powiedział na wieść o jej przyznaniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
Pobyt w Parlamentarium zakończył naszą wizytę w Europarlamencie.
Justyna Dziętło
Dział Promocji i Rozwoju
Wirtualna Studencka Firma Konsultingowa
V-Student Consulting